BKVB stemt Nederlandse illustratoren hoopvol
26/07/2006
Het Nederlandse Fonds voor beeldende kunsten, vormgeving en bouwkunst overweegt de toegang tot subsidies voor kinderboekillustratoren voortaan makkelijker te maken. Dat schreef NRC-Handelsblad gisteravond.
Meer recht doen
De Nederlandse illustratoren voeren al enige tijd actie om - net als hun Vlaamse collega's - in aanmerking te komen voor literaire werkbeurzen. Het Fonds voor beeldende kunsten, vormgeving en bouwkunst (BKVB) in Nederland is alvast van plan daaraan tegemoet te komen en wil daarover een gesprek aangaan met het Nederlandse Fonds voor de Letteren.
"Ik zou het prettig vinden als het werk van illustratoren meer recht gedaan wordt", zegt BKVB-directeur Lex ter Braak in een gesprek met NRC-Handelsblad. Hij voerde eerder deze maand een constructief gesprek met illustrator/auteur Ted van Lieshout, woordvoerder van de illustratoren.
Dezelfde kansen
Volgens Van Lieshout is de zaak echter nog niet rond. "Het beeld is in veel kinder- en prentenboeken even belangrijk als het woord", zegt hij. "Illustratoren moeten dezelfde kansen hebben als schrijvers.".
Ter Braak van het Fonds BKVB is het daarmee eens. In principe kunnen tekenaars bij het fonds subsidie krijgen uit de pot van de vormgevers, waarin ongeveer twee miljoen euro zit. "Als tekenaars zich presenteren als vrije kunstenaar ligt het beschikbare bedrag veel hoger", aldus Ter Braak.
Gesprek op komst
In de praktijk heeft het fonds al jaren geen geld meer uitgekeerd aan illustratoren. "Misschien zijn zij een lastig bereikbare groep", zegt Ter Braak.
Volgens Ted van Lieshout zijn de criteria echter veel te strikt: "Het fonds subsidieert alleen tekenaars die op eigen initiatief een boek maken, terwijl veel tekenaars in opdracht werken."
Ter Braak erkent dat zijn fonds vooral 'heel bijzondere dingen' subsidieert: "Maar het moet niet zo zijn dat onze criteria tekenaars uitsluiten. Omdat schrijvers wel een beurs kunnen krijgen voor een werk in opdracht, gaan wij nu kijken of dat ook mogelijk is voor illustratoren." De fondsen zullen daarover binnenkort een gesprek voeren met de tekenaars.
[Bron: NRC-Handelsblad]
Terug naar nieuwsarchief...
|